Melankolik Nedir?
Haziran 10, 2017
Stiletto nedir?
Haziran 10, 2017

Aforizma nedir?

Aforizma nedir?

  1. (Alm. aphorismus; Yun. tanımlama ani,):Nesirhalin­ de, esprili ve hazır cevapça formüle edilmiş, düşünce ağırlığı olan ifa­de, bilinen bir şeyi şeffaf bir kalıpla dile getiren fikir yazısıdır. Alman edebiyatında aforizma ustaları: lichtenberg, goethe, fr. schlegel, no- valis, nietzsche, kari kraus.
  2. Özdeyiş,vecize, özlü söz
  3. F. WilhelmNietzsche”Benim arzum baskalarinin bi kitabda anlatdigi seyi, on cumlede anlatmakdir” derken belkide aforizmanın tanımını en iyi şekilde yapmıştır.
  4. Aforizma yani Özdeyiş derin anlamı olan geniş duygu ve anlatıların tek vesloganımsı cümle şeklini almış halidir. Yani, derin duygutasvirleri ve onlarca kelimeyle ifade edilmeye çalışılanın tek solukta çıkmasıdır. Aforizma bir form olarak neredeyse bütün disiplinlerle dirsek temasındadır. Schopenhauer, Nietzsche, Cioran kimi zaman felsefi, kimi zaman şiirsel, kimi zaman da edebi yönü baskın olan aforizma yazarlarıdır. Lichtenberg ise yer yer bir düşünür edasıyla tespitler ortaya koysa da, aforizmalarının büyük bölümünü eğitimle ilgili temalar oluşturur.