Ksilofon nedir?
Haziran 10, 2017
Bursa
Haziran 10, 2017

Albino nedir?

Albino nedir?

Halk arasında albino veya akşınlık olarak bilinen hastalığın asıl adı ise Albinizimdir. Vücutta var olması gereken melanin maddesinin eksikliği veya bu maddenin vücutta hiç olmaması nedeniyle ortaya çıkar. Melanin maddesi deriye, saçlara, kirpiklere ve gözlere renk veren pigmentlerdir. Bu pigmentlerin eksikliği insanlarda olabileceği gibi hayvanlarda da bu eksiklik görülerek albino hastalığı oluşması mümkündür.

Melanin derinin dışında göz rengini de etkilediği için albino hastalarında göz rengi de farklıdır. Göz bebekleri pembe olur. Hatta gözleri ağ tabakadan yansıyan ışık nedeniyle kırmızı olarak görmemiz mümkündür. Albino hastalığı taşıyanların hemen hemen hepsinde göz hastalığı olan astigmat problemi vardır.

Albino hastalığı genetik bir hastalık olduğu için anne ve babanın bu hastalığı taşıyıcı olması gerekir. Sadece annede veya babada bu hastalığın olması çocuğunda albino olacağı anlamına gelmez. Aile bireylerinden birinde olmasının yanı sıra sülalede de bu hastalık var ise çocukta albino hastalığının olma ihtimali oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalara göre allbino hastalığı kızlarda daha çok görülmektedir.

Toplu Sms Fiyatları,Toplu Sms