Kastamonu
Haziran 12, 2017
Kayseri
Haziran 12, 2017

Gölge oyunu nedir?

Gölge oyunu nedir?

Gölge Oyunu geleneksel olarak hayvan derilerinden kesilerek hazırlanmış insan hayvan eşya gibi figürlerin bir ışık kaynağı önünde oynatılarak gölgelerinin gerdirilmiş beyaz bir perdeye düşürüldüğü gösteri sanatıdır.

Karagöz ve Hacivat oyununda perde arkasında hayali
Kökenleri üzerine çeşitli görüşler olmakla birlikte; Asya’nın zengin gölge oyunu geleneği bu sanatın Cava’dan(Endonezya) Hindistan’dan veya Çin kültürlerinden 10. yüzyıldan itibaren yayıldığı görüşünü desteklemektedir. İslam ülkelerinde görülen gölge oyununun benzerlikler de göz önüne alındığında Cava’dan geldiği tahmin edilmektedir. Anadolu’ya ise 16. yüzyılda Mısır’dan gelmiş olma ihtimali büyüktür. Türklere Cava ve Hindistan’dan Çingene oynatıcılar yoluyla geldiği de iddia edilmektedir.

Zamanla bu oyuna Türkler kendi yaratıcılıklarını katmış; ona çok daha renkli hareketli özgün bir biçim vermişlerdir. Öyle ki 19. yüzyılda Mısır’ı ziyaret eden gezginler orada izledikleri oyunun Karagöz ve Hacivat olduğunu ve gölge oyununun Mısır’a Türkler tarafından getirildiğini düşünmüşlerdir. İlk başlarda 28 farklı oyundan oluşan Hacivat Karagöz oyunları zamanla türemiştir. Ramazan ayında Kadir Gecesi hariç her akşam bir oyun oynanırdı. Farklı yörelere ait insanlar Zenne Karagöz’ün karısı v.b kişiler oyunda yer alırdı. Piri Şeyh Küşteri olarak bilinir. Öyle ki oyunun oynandığı perdeye Küşteri Meydanı da denilirdi. Mukaddime (giriş) Muhavere (atışma) Fasıl (asıl amacın oyunun sergilendiği bölüm) Bitiş (yapılan hatalar için özür dilenilen ve bir sonraki oyun hakkında bilgi verilen bölüm) olmak üzere 4 bölümden oluşur.

Toplu Sms Fiyatları,Toplu Sms