Karabük
Haziran 12, 2017
Lösemi nedir?
Haziran 12, 2017

Karaman

toplusms-gondermek-artik-cok-kolayKARAMAN

İç Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimiz. Batı ve kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, güneybatısında Antalya illeri ile çevrilidir. M.Ö.8000′lerden itibaren iskan edilen Karaman ve yöresi, yeraltı şehirleri, mağaraları, inanç merkezleri gibi turistik çekiciliklerinin yanı sıra yaylaları ve doğal güzellikleri, zengin el sanatları örnekleri ile de ziyaretçileri büyülemektedir.
Saat Kulesi
Karaman Belediyesi tarafından Aktekke Kent Meydanına yaptırılmıştır.

Saat Kulesinin dış yüzeyi çelik kolonlar ve andezit ile kesme taşlardan yaptırılan 12 metre yüksekliğindeki saat kulesinde 4 yöne bakıyor.

Karaman Belediyesi’nce Karaman’ın tarihi, kültürel ve sosyal yapısını ortaya koyacak şekilde hazırlanan Aktekke Kent Meydanı, çevre düzenlemesi yapılarak ilimize adeta yeni bir çehre kazandırdı.

Yunus Emre Camii
Caminin üzerinde herhangi bir yazıt bulunmamaktadır. Bu nedenle kesin yapım tarihini bilemiyoruz. Ancak 1948 yılı onarımında, cami haziresinde bulunan, bugün son cemaat revakının doğu bölümü güney penceresinde lento olarak kullanılan mezartaşı, (H.784 Rabiyulahirinin onyedinci günü) 30 Haziran 1382 tarihini taşimakta olup, yapinin bu tarihten önce yapildigini kabul edebiliriz.

Cami dışta bütünüyle kesme taş ,içte moloz taşkireç harç olup üzeri sıvanmıştır. Muhdes mekan örtüsünde ve gergilerde ahşap kullanılmıştır. Çatı örtüsü bugün, kubbeli mekanlarda taş kaplama, muhdes bölümde ise metal kaplamadır.

Yapı bütünüyle yalındır. Dışta kesme taşın olanakları içerisinde yapı elemanlarının düzeninde süs aranmıştır. Destek ayakları ve duvarlardaki kemer tırnakları tek sıra mukarnas bademli olarak düzenlenmişlerdir. Içte süs yalniz, alçi mihrabin mukarnaslarinda ve köşeliklerinde kalmiştır. Köşelikler, iri rumi ve palmetlerle süslenmiş, mukarnas dilimlerinde ise yazi, rumi ve palmet motifleri görülmektedir.

Taşkale Antik Tahıl Ambarları
Taşkale’nin hemen girişinde sol tarafta dik bir yamaç üzerinde ambar olarak kullanılan yüzlerce kaya evleri vardır.

Bugün bunlar buğday ambarları olarak kullanılmaktadır. Doğal tahıl ambarı olarak kullanılan bu kayaların ilk katlarında hububat; haşerelenmeden, bozulmadan, ilaçlanmaya gerek duymaksızın 2-3 yıl, daha yukarı katlarda ise 7-8 yıl muhafaza edilmektedir.

Tarih
Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur. Karaman ve çevresinin M.Ö.8000 yıllarında yerleşik iskana sahip olduğu ortaya konulmuştur. İl; Hititler zamanında bir askeri ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliğine geçmiş, M.Ö.322 de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos’un işgaline ve talanına uğramıştır. Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devletini kurmuşlardır. Karamanoğulları devletinin başkenti olan Larende, Cumhuriyetin ilanından sonra Konya iline bağlı olarak Karaman adını almıştır.

Coğrafya
İç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır. Kuzeyinde Konya, güneyde Mersin doğuda Ereğli, Silifke, batıda Antalya ile komşudur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1033 metredir. Karaman genelde ova görünümündedir. Son yıllarda yapılan gölet ve sulama kanalları ile tarıma daha bir canlılık getirmiştir. Ovada tahıl türleri ve sanayi bitkileri yetiştirilir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık yağış ortalaması 350 mm.dir.İlçeleri Karaman (merkez), Ayrancı, Ermenek, Kâzımkarabekir.
Ayrancı: Ayrancı, tarihte Hititlerin sınırları içinde, daha sonra da Asurlular Krallığının toprakları arasında bulunmuştur. Toroslara kadar uzanan vadi üzerinde 12 köprü bulunmaktadır. Yapı tarzları Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır.
Başyayla: İlçe, Orta Torosların eteklerinde bir vadi içerisinde kurulmuş yeşil ve şirin bir beldemizdir. İlçede el değmemiş tarihi ve turistik değerler, önemli yayla ve mesire yerleri mevcuttur. Bunların en önemlileri Tozmugar ve Dibekli yaylalarıdır. Tozmugar’daki mağarada sarkıt ve dikitler mevcut olup, mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadır.
Ermenek: Ermenek tarihte ilk yerleşimin görüldüğü yerlerden birisidir. Meraspolis Mağarası, ikizin Hitit kabartması, Lahit ve Heykeller, Görmel Köprüsü, Ermenek Kalesi, Mennan Kalesi, Tol Medresesi ve Zeyve Pazarı ile Ermenek turizm açısından zengin ilçelerden birisidir.
Kazımkarabekir: Konya ile Karaman arasında bir geçit yeri olan Kâzımkarabekir tarihi araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre Hititlere kadar uzanan çağlar boyu çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiştir. Romalılar tarafından bir üs olarak kullanılmıştır.
Sarıveliler: Turcalar ve Küçükkarapınar köylerinin birleşmesiyle 1967 yılında kasaba olmuş, 1989 yılında da ilçe olmuştur. İlçenin Romalılar devrinde kurulmuş olabileceği tahmin edilmektedir. İlçe, yeşillikler arasında serpiştirilmiş evleri ve genişçe bir saha üzerinde yayılmış durumda olup, görünüş itibariyle güzel ilçedir. Balı, kirazı, cevizi meşhurdur. Otlak ve meralarıyla tanınmış Barçın yaylası bu ilçededir.Hayvancılığa bağlı olarak Kilimcilik ve halıcılık da yapılmaktadır.

Ne Yenir?
Arabaşı, Toyga, paça, aşlık gibi çorba çeşitleri, cibe,batırık, yaprak ve köy dolmaları, keşkek ve bulamaç yörenin geleneksel yemekleri arasında sayılabilir.

Ne Alınır?
Ağaç oyma işçiliği, marangozluk, mobilyacılık oldukça yaygındır. Ayrıca, bayanlar arasında nakış ve oya işçiliği de çok yaygındır. Dolayısıyla, halı (Taşkale, Şirvan, Koraş halısı) ve el sanatı ürünleri alınabilir.

Yapmadan Dönme…
Binbir Kiliseyi, Aktekke Camini, Yunus Emre Camini ve Karaman Kalesini görmeden.
Karaman Müzesini gezmeden,
Zeyve Pazarı’nda alışveriş yapmadan,
Dönmeyin…