Toplu Sms Nasil Yollanir
Nisan 7, 2016
Toplu Mesaj Ne İçin Kullanılır.?
Nisan 8, 2016

Sms

 

SMS nedir?

toplusmsSms kavramı İngilizce “Short Message Service” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe’de “Kısa Mesaj Servisi” anlamına gelmektedir. SMS; 160 karaktere kadar cep telefonu aracılığıyla yazılan bir metni diğer bir cep telefonuna gönderilmesini sağlayan hizmetin adıdır. Kısa mesaj, 2G ile ortaya atılmış ve kullanıcıların aralarında 160 harfe kadar yazılı mesajlar yollamalarına olanak tanıyan bir uygulamadır. 3G’de de desteklenen bu uygulama, yerini çok yavaş bir şekilde MMS’e bırakmaktadır.

SMS metni harfler, rakamlar ve alfanümerik karakterler içerebilir. SMS, telefon, Web, ya da mobil iletişim sistemlerinin bir metin mesajlaşma servisi bileşenidir. Sabit hatlı cep telefonu cihazları kısa metin mesajları alışverişi için izin verilen standart iletişim protokolleri kullanılır. SMS, tahminen 3.5 milyar aktif kullanıcı ile en yaygın kullanılan veri uygulaması olmuştur. 2010 yılı sonunda tüm cep telefonu abonelerinin yaklaşık% 80’i tarafından kullanılmıştır. Bu Mobil İletişim için Küresel Sistem (GSM) standartları serisinin bir parçası olarak 1985 yılında tanımlanmıştır. Gelişmiş mesajlaşma olarak adlandırılan EMS teknolojisi ile de 640 karaktere kadar mesaj gönderebilmek mümkün.

Threaded SMS

Tek bir ekranda kronolojik olarak bir kişiden kişiye gelen mesajların düzenlenmesi anlamına gelmektedir.

Threaded SMS örneği

 

Application to person (A2P) SMS

SMS (kişiden kişiye mesajlaşma) gibi onun popülerliğine ulaşan sms türüdür. Bir SMS mesajı (örneğin bir reklam mesajı olarak), bir uygulamadan üretilir ve bir mobil aboneye gönderildiği bir süreçtir. Bu tanım genellikle kurumsal mesajlaşma ya da business SMS tanımlamak için kullanılır. Tipik kullanım durumları gibi bankacılık güncellemeleri, uçuş uyarıları, genel uyarı ve güncelleme mesajları içeren check-in ve boarding, mobil reklam smsleridir.

Flash SMS

Kullanıcı etkileşimi olmadan ana ekranda doğrudan görünen ve otomatik olarak gelen kutusunda saklanmayan SMS türüdür. Tek seferlik şifrelerin teslim edilmesi yangın alarm veya acil durumlarda yararlı olabilir.

 

Silent SMS

Gizli SMS olarak bilinen sessiz mesajlar, günümüzdede kullanılmaktadır. Bir kişi bulmak ve böylece tam bir hareket profili oluşturmak için kullanılır. Sessiz SMS’lerle kişiler takip edilebilir. Almanya’da 2010 senesinde 440 000 sessiz SMS, kişileri takip etmek için federal polis tarafından atılmıştır.

SMS’in avantajları

1. Söz ile anlatılayamacakların anlatılmasına imkan sağlar,

2. Utangaç kişilerin duygularını anlatmasına imkan sağlar,

3. Kullanımı kolaydır,

4. Hızlıdır,

5. Tüm cep telefonlarında bulunan bir özelliktir,

6. Günümüzde tarifelerle birlikte bedava olarak gelmektedir.

SMS’in dezavantajları

1. Kelime kapasistesi düşüktür,

2. Pahalıdır,

3. SMS trafiğindeki yoğunlaşma, sinyal kaynaklarının aşırı kullanımı sonucunda iletimde problemler yaşanabilmektedir,

4. Esnek olmayan bir yapısı bulunmakadır.

Saklama ve iletme

Mesaj gönderildiği sırada alıcı tarafın hazır olmaması halinde mesaj saklanır. Mesajın alıcı taraftaki cep telefonuna düşmeden kaybolması ya da silinmesi gibi bir şey söz konusu değildir.

Mesaj hazırlandığında ve gönderilmeye hazır hale geldiğinde, verinin teslim edilmesiyle ilgili işlemler mobil şebeke bünyesindeki SMS Merkezi tarafından üstlenilir, bu kısım son kullanıcıya herhangi bir yük getirmez.