Toplu Sms Ceza

Elektronik ticaret üzerine düzenleme yapan yasa yürürlüğe girerek toplu sms konusunda da verilen cezaların nedenleri açıklığa kavuşmuştur. Günümüzde toplu sms ceza nedenleri arasında ilk sırada gelen neden müşterilerin rızası olmadan gönderilen mesajlardır. Bu bakımdan konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmaya başlanmıştır. Yeni düzenlenen yasaya göre iletiler alıcılara ancak önceden onayları alındıktan sonra gönderilecektir. Yani müşteri onayı olmadan hiçbir şekilde müşterilere mesaj gönderilme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Gönderildiği takdirde ise ceza işlemi uygulanacaktır. Gönderilen mesajın göndericisinin belli olmadığı mesaj ve iletiler için ise 10bin lira ile bin lira arasında değişen cezalar uygulanacaktır.

Alıcılar istedikleri zaman bir sebep belirtmeden ticari elektronik mesaj alımını reddedebilecektir. Toplu sms ceza almamak için bu durulara oldukça hassas yaklaşmak gerekmektedir. Müşterilerden onay alınarak yollanacak mesajlar için alıcıların ileti yolu ile de onay vermesi yeterli olacaktır. Yazılı olarak ya da her türlü iletişim aracı ile alınacak olan mesaj sonrasında istenen ileti gönderimi rahat bir şekilde yapılacaktır. alıcıdan ayrıca onay alınmayacak bir durum ise müşterinin kendisi ile iletişime geçileceği durumlar için adres ve iletişim adreslerini veriyor olmasıdır. Esnaf ve tacirler için ise toplu mesaj konusunda farklı durum söz konusu olacaktır. Onlar için önceden onay alınmadan dahi mesaj gönderimi sağlanacaktır.

Alıcıdan onay alındıktan sonra ileti içeriği de alınan onaya göre düzenlenecektir. Yani bir içerik için alınan onay ile içeriğin uyuşmaması halinde de toplu sms ceza devreye girecektir. İletide gönderici ile ilgili pek çok tanıtıcı bilgi verilmektedir. Bunun ile ilgili gönderici adresi mail adresi ve daha farklı detayların yer alması bir zorunluluk olarak yer alacaktır.